Biustonosz do karmienia piersią – jaki wybrać i jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Okres ciąży to czas kompletowania wyprawki dla noworodka i przygotowywania się do przyjścia na świat nowego członka rodziny. W całym tym ferworze łatwo zapomnieć o tym co potrzebne jest przyszłym mamom.

Jedną z rzeczy, które ułatwią nam funkcjonowanie oraz przyspieszą karmienie piersią są specjalne staniki do karmienia piersią. Ich wyjątkowość polega na łatwym zsuwaniu lub odpinaniu miseczek do karmienia piersią.

Jak wybrać odpowiedni dla nas biustonosz do karmienia? Wybrać wersję miękką czy usztywnianą?

Czytajcie dalej.

Biustonosz do karmienia piersią - ciazaicalareszta.pl
Czym kierować się przy wyborze stanika do karmienia piersią?

Jak określić rozmiar biustonosza do karmienia piersią?

Aby to zrobić musimy znać obwód swoich piersi oraz obwód pod biustem.

Żeby zmierzyć obwód pod biustem tak jak należy musimy pomiary wykonywać miarką krawiecką i robić to na wydechu. Miarka musi przylegać tak bardzo do skóry jak to tylko możliwe. Otrzymany wynik należy następnie zaokrąglić 5 centymetrów w dół lub górę.

Obwód biustu natomiast mierzymy na wysokości brodawek sutkowych. Jednak w tym przypadku miarkę krawiecka musimy trzymać luźno.

Pamiętajmy, aby pomiary te wykonywać bez ubranej bielizny.

Na co zwrócić uwagę wybierając stanik do karmienia piersią?

Wybierając stanik do karmienia musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rozmiar stanika,
  • obecność fiszbin,
  • materiał z jakiego wykonany został biustonosz,
  • możliwość odpięcia miseczek.

Na fiszbiny najlepiej jest zdecydować się na około miesiąc po porodzie. Przed tym czasem zalecane są staniki miękkie ze względu na możliwość tworzenia się zastojów z pokarmu. Idealny stanik do karmienia powinien być wykonany z naturalnych i przewiewnych tkanin.

Dobrą opcją jest też możliwość odpinania miseczek. W niektórych stanikach zamiast tego spotkać można zsuwanie materiału z piersi co zawdzięczamy kopertowej konstrukcji biustonosza.

Skąd mamy wiedzieć, że stanik jest dla nas odpowiedni?

W dobrze dobranym staniku, niezależnie od jego rodzaju piersi powinny opierać się głównie na miseczkach oraz podstawie biustonosza, którym jest obwód pod biustem. W przypadku opierania się całego ciężaru piersi na ramiączkach ryzykujemy nie tylko wpijaniem się ramiączek w ciało, ale także bólami kręgosłupa.

Jeśli trafiliśmy na nasz idealny biustonosz to świadczyć będzie o tym znajdujące się tuż pod linią łopatek zapięcie, a także stabilne trzymanie piersi w jednym miejscu i przyleganie części stanika do mostka.

Kiedy jest najlepszy czas na zakup biustonosza do karmienia piersią?

Idealny czas na kupienie stanika do karmienia jest na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży. Jest to czas, w którym hormony zaczynają się stabilizować co skutkuje zahamowaniem zwiększania się obwodu pod biustem. Jednak na tym etapie zdecydujmy się na miseczki miękkie, które dopasują się do naszego biustu, bo ten z pewnością jeszcze trochę urośnie.

Biustonosz do karmienia piersią - ciazaicalareszta.pl
Biustonosz usztywniany czy miękki – który wybrać?

Ile biustonoszy do karmienia kupić na początek?

Chciałoby się rzecz, że biustonoszy do karmienia nigdy za wiele. Wynika to z faktu ich dość szybkiego brudzenia się (mleko wyciekające z piersi). Warto też, częściej zmieniać stanik niż to konieczne ze względu na noworodka. Nie chcemy przecież stać się dla niego źródłem szkodliwych bakterii, prawda?

Jeszcze przed porodem warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa tego rodzaju staniki. Będzie to dla nas swego rodzaju pakiet startowy, z którym powędrujemy do szpitala. Do tego celu najlepiej zdecydować się na staniki miękkie, elastyczne, które dostosują się do kształtu i wielkości piersi. Po porodzie warto będzie dokupić minimum jeszcze dwa biustonosze do karmienia piersią.

Jak przymierzać biustonosz do karmienia?

Gdy przymierzamy stanik należy zapiąć go na jedynie jedną haftkę, a następnie pochylić się nieco do przodu i ułożyć piersi w miseczkach. Następnie wykonajmy parę ruchów rękoma, aby sprawdzić czy obwód stanika pod biustem został na swoim miejscu.

Gdy chcemy sprawdzić wstępnie czy obwód biustonosza został dobrze dobrany należy spróbować wsunąć pod niego palce. Dobrze dobrana podstawa stanika powinna zmieścić maksymalnie dwa palce.

Jeśli już po prostych i nie wymagających wysiłku ruchach piersi nie są na swoim miejscu, oznacza to, że dalej powinniśmy szukać swojego stanikowego ideału.

Dlaczego warto mierzyć stanik do karmienia przed zakupem?

Oprócz upewnienia się czy wybrałyśmy dobry rozmiar biustonosza, sprawdzamy w ten sposób jeszcze kilka istotnych rzeczy.

Pierwszym z nich, o którym wspomnieliśmy jest to, że producenci mogą stosować różne rozmiarówki. Przymierzając stanik upewniamy się, że jest on odpowiednio dobrany.

Ponadto, różnica może polegać także na rodzajach materiału z jakich wykonano biustonosz. Zdarza się, że po przymiarce kobiety rezygnują ze stanika, ponieważ materiał okazał się zbyt elastyczny, szorstki lub układ miseczek nie odpowiadał kształtowi i rozstawie naszych piersi.

Jaki stanik z fiszbinami do karmienia wybrać?

Jeśli chcemy dobrać dla siebie odpowiedni biustonosz do karmienia to oprócz wspomnianych wcześniej kwestii, na które należy zwrócić uwagę, sprawdźmy jeszcze jak stanik się układa. Fiszbiny nie mogą bowiem nachodzić na pierś i ją uciskać. Mogłoby to spowodować zastoje pokarmu.

Znaczenie ma też umiejscowienie końcówki fiszbiny. Nie może ona znajdować się na tych częściach piersi, które sąsiadują z pachą. Dobrze dobrane do nas fiszbiny powinny kończyć się na środku pach.

Biustonosz do karmienia piersią - ciazaicalareszta.pl
Zobacz opinie o biustonoszach do karmienia piersią. Poznaj ceny tego rodzaju staników i ich producentów.

Jak wybrać miękki biustonosz do karmienia piersią?

Idealny biustonosz miękki nie powinien uwierać, a materiał z jakiego został wykonany nie może podrażniać skóry. Jest to szczególnie ważne ze względu na wysoką wrażliwość brodawek sutkowych, które mogą być w nieco gorszym stanie po karmieniu niemowlęcia.

Aby wyeliminować wszelkiego rodzaju możliwe niedogodności tego typu zainteresujmy się tym, czy szwy oraz wszelkie motywy ozdobne obecne na biustonoszu nie tworzą ostrzejszych i twardszych części, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt ze skórą.

Opinie

Wiele mam podkreśla, że kształt oraz rozmiar biustu potrafi się zaskakująco zmieniać i ciężko przewidzieć co nas dokładnie czeka. Z tego powodu przyszłe mamy karmiące piersią częściej decydują się na zakup stanika miękkiego, który dopasuje się do zmieniającego się biustu, i z którego można korzystać nawet w nocy.

Natomiast zdania są podzielone w kwestii doboru szerokości ramiączek. Chociaż mogłoby się wydawać, że lepiej sprawdzać się będą szerokie ramiączka, które nie wpijają się boleśnie w skórę to kwestia ta wcale nie jest taka oczywista. Część kobiet zwracała uwagę na tendencję do zsuwania się szerokich ramiączek z ramiom przy niektórych modelach tego typu bielizny ciążowej.

Producenci

Do producentów biustonoszy ciążowych należą firmy takie jak Alles, Ava, Baby Ono, Bravado, Cache Coeur, Canpol babies, Carriwell, Gaia, Gorsenia, Hanna Style, Italian Fashion, Jarpol, Lupo Line, Medela, Mitex, Naturana, Nipplex, Triumph, Tufi, Vena czy Viki.

Ceny

Ceny staników do karmienia piersią zaczynają się od 10 złotych, a kończą na około 250 złotych. Koszt pojedynczego biustonosza tego typu zależy od tego czy mamy do czynienia ze stanikiem miękkim czy usztywnianym, a także od materiałów z jakich został on wykonany.

Zobaczcie jak należy postępować, aby prawidłowo dobrać rozmiar stanika do karmienia:

Jakie są Wasze opinie na temat staników ciążowych? Czy korzystałyście z biustonoszy do karmienia?

Dajcie znać w komentarzach.

1 myśl na “Biustonosz do karmienia piersią – jaki wybrać i jak dobrać odpowiedni rozmiar?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *