Kapturki laktacyjne – czym są osłonki do karmienia na brodawki?

Dobry laktator czy biustonosz do karmienia piersią to jedno, ale nie możemy zapominać o jeszcze innych rzeczach, który nie tylko ułatwią, ale w niektórych przypadkach wręcz umożliwią karmienie piersią w ogóle. Do akcesoriów tych możemy zaliczyć kapturki laktacyjne.

Czym dokładnie są kapturki laktacyjne? Jak wybrać odpowiednie dla nas osłonki na brodawki? Dla kogo przeznaczone są kapturki laktacyjne?

Czytajcie dalej.

Czym są kapturki laktacyjne?

Kapturki laktacyjne, zwane również osłonkami bądź nakładkami na brodawki są dokładnie tym, na co wskazują nazwy. Mamy tutaj do czynienia z osłonkami na brodawki, które umożliwiają karmienie dziecka w określonych przypadkach.

Kapturki laktacyjne nie posiadają smaku ani zapachu, a ich główną rolą jest pomoc noworodkowi lub niemowlęciu w piciu mleka z piersi matki, ponieważ nie wymagają one od dziecka używania wielkiej siły do zassania pokarmu. Osłonki do karmienia na brodawki najczęściej stosowane są w przypadku, gdy karmiąca mama posiada płaskie lub wklęsłe brodawki. Jednak ich zastosowanie jest nieco większe.

kapturki laktacyjne - ciazaicalareszta.pl
Jak wybrać najlepsze dla nas kapturki laktacyjne?

Na co zwrócić uwagę kupując osłonki na brodawki?

Wybierając kapturki laktacyjne należy kierować się kwestiami takimi jak:

  • materiał z jakiego wykonany jest kapturek – najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyborem dla mamy, jak i dla dziecka jest silikon medyczny, który nie posiada smaki czy zapachu, a także jest delikatny i nie powoduje alergii,
  • rozmiar kapturka – do wyboru mamy rozmiary S, M, L i XL,
  • oznaczenia wiekowe – chodzi tutaj o dopuszczenie kapturka do karmienia noworodka bądź niemowlęcia od danego miesiąca życia,
  • akcesoria dodatkowe – niektórzy producenci dodają do kapturków etui pozwalające na ich sterylne i bezpieczne przechowywanie, spotkać można się również ze specjalnymi czyścikami umożliwiającymi dokładne i łatwe ich wyczyszczenie.

Ponadto, musimy kierować się także bezpieczeństwem naszym i naszego maleństwa. Z tego powodu wybierajmy kapturki wyłącznie znanych i zaufanych firm, które posiadają certyfikaty CE czy Instytutu Matki i Dziecka.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kapturków laktacyjnych?

Kapturki laktacyjne dopasowujemy najczęściej na podstawie rozmiaru biustu. Jednak jest to metoda, która nie u każdej osoby się sprawdzi. Jeśli, więc osłonka nie trzyma się piersi tak jak powinna musimy szukać dalej. Dobrym rozwiązaniem może być poproszenie o pomoc w doborze rozmiaru kapturka lekarza lub naszą położną.

Jak zakładać osłonki do karmienia na brodawki?

W celu założenia kapturków laktacyjnych należy go wywinąć u podstawy co zagwarantuje nam jego łatwiejsze nałożenie na pierś. Ważne jest, aby osłonka wciągnęła brodawkę do wnętrza kapturka. Zyskamy dzięki temu pewność, że kapturek laktacyjny nie tylko będzie dobrze trzymał się i przylegał należycie do skóry, ale również zniweluje to ryzyko zsunięcia się osłonki w trakcie karmienia piersią co mogłoby potencjalnie utrudnić pobieranie pokarmu przez noworodka lub niemowlę.

Kiedy warto korzystać z kapturków laktacyjnych?

Osłonki na brodawki znajdują zastosowanie w ściśle określonych przypadkach. Najpowszechniej stosowane są one w przypadku posiadania płaskiej lub wklęsłej brodawki, która uniemożliwia karmienie piersią bądź znacznie je utrudnia. Jeśli chcemy, więc mieć możliwość karmienia niemowlęcia piersią to powinniśmy zwrócić uwagę na kapturki laktacyjne. Bez nich najprawdopodobniej konieczne będzie rozpoczęcie karmienia przy pomocy butelki.

Kapturki laktacyjne są również stosowane w przypadku wcześniaków, które nie mają odpowiedniej siły, aby ssać pokarm z piersi.

O karmieniu butelką już wspomnieliśmy, należy jednak rozwinąć nieco ten temat. Osłonki na brodawki mogą być stosowane także przez matki, które chcą przestawić swoje dziecko z karmienia butelką na karmienie piersią. Zdarzają się sytuacje, w których mama nie mogła wcześniej karmić piersią z różnych względów, jednak chce spróbować swoich sił z karmieniem naturalnym. Kapturki laktacyjne ułatwią dziecku przyzwyczajenie się do karmienia piersią.

kapturki laktacyjne - ciazaicalareszta.pl
Gdzie i za ile kupić kapturki laktacyjne?

Czy z kapturków laktacyjnych można zacząć korzystać samodzielnie?

Z osłonek na brodawki nie należy korzystać bez konsultacji z lekarzem. Kapturki laktacyjne są traktowane jako krótkotrwała interwencja medyczna, ponieważ korzysta się z nich jedynie w ściśle określonych przypadkach. Z kapturków należy również zrezygnować tak szybko jak to tylko możliwe.

Opinie

Kobiety karmiące piersią w większości przypadków zachwalają sobie kapturki laktacyjne. Różnica jest szczególnie widoczna, gdy chodzi o karmienie noworodków czy niemowląt przez mamy borykające się z płaskimi bądź wklęsłymi brodawkami.

Dużo przemawia również na korzyść kapturków laktacyjnych wykonanych z silikonu. Dość często zdarza się, że ich brzegi można przycinać, co sprawia, że dopasujemy je jeszcze lepiej do swoich piersi. Silikon medyczny to także doskonałe rozwiązanie dla osób mających delikatną lub podatną na alergię skórę.

Producenci i ceny

Do producentów kapturków laktacyjnych należą firmy takie jak Ameda, BabyDream, Canpol, Chicco, Eco Viking, Lansinoh, Lovi, MAM, Medela, Nuk, Philips czy Tommee Tippee. Ceny osłonek na brodawki zależą od głównie od ich wielkości i wynoszą od około 10 do 40 złotych.

O kapturkach laktacyjnych możecie posłuchać w filmiku poniżej:

Czy korzystałyście z kapturków laktacyjnych w trakcie karmienia dziecka? Co o nich myślicie?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *