Laktator elektryczny – czym jest, jak działa i jaki wybrać?

Laktator elektryczny, urządzenie bez którego duża część mam nie wyobraża sobie funkcjonowania. Nawet jeśli nie jesteśmy skłonne korzystać z laktatora na co dzień to warto zaopatrzyć się w niego na wszelki wypadek.

Dlaczego?

Ponieważ laktator elektryczny może nam ulżyć, gdy zmagamy się z zastojami mlecznymi, nadmiarem pokarmu lub wręcz przeciwnie, gdy nasze piersi nie chcą współpracować i nie wytwarzają go.

A to tylko część zalet jakie wynikają z korzystania z tego urządzenia.

Czym jest i jak działa laktator elektryczny? Jakie są jego wady i zalety? Co o laktatorach automatycznych sądzą mamy?

Czytajcie dalej.

laktator elektryczny - ciazaicalareszta.pl
Dlaczego warto kupić laktator elektryczny? Poznaj jego wady i zalety.

Czym jest laktator elektryczny?

Laktator elektryczny, zwany również automatycznym jest urządzeniem służącym do odsysania pokarmu z piersi. Możemy zetknąć się z laktatorami elektrycznymi zasilanymi sieciowo, akumulatorowo lub na baterie. Jednak najłatwiej spotkać się z laktatorem elektrycznym zasilanym na baterie.
Jak korzystać z laktatora elektrycznego?

Korzystanie z laktatora elektrycznego należy do czynności banalnie prostych. Jedyne co musimy zrobić to przyłożyć pierś do lejka, a następnie włączyć urządzenie. Ewentualnie musimy jeszcze ustawić odpowiednią dla nas prędkość ssania. Pokarm z piersi pobierany jest już automatycznie przez laktator do butelki.

Jak skonstruowany jest laktator automatyczny?

Laktator elektryczny składa się z kapturka ssącego zwanego również lejkiem, butelki, do której pobierany jest pokarm, nakrętki do butelki oraz modułu elektrycznego, który odpowiedzialny jest za funkcjonowanie całego urządzenia.

Z pośród wszystkich tych rzeczy najistotniejszy dla naszego komfortu jest kapturek ssący. W celu uniknięcia podrażnień piersi oraz brodawki najlepiej zdecydować się na wybranie lejka wykonanego z silikonu medycznego, który jest miękki, delikatny oraz przystosowujący się do piersi.

Na co zwrócić uwagę kupując laktator elektryczny?

Wybierając laktator elektryczny powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • moc laktatora – zależy od tego efektywność odciągania pokarmu z piersi,
  • ilość cykli na minutę – inaczej nazywane prędkością ssania lub skrótem cpm, dobierając laktator zwróćmy uwagę czy pokarm będzie odsysany regularnie czy okazjonalnie,
  • ilość faz odciągania – na rynku dostępne są laktatory, które naśladują sposób picia mleka przez dziecko, faza pierwsza polega na stymulowaniu piersi do wypływania mleka, a faza druga to odsysanie pokarmu,
  • rodzaj zasilania – do wyboru mamy laktatory zasilane przewodowo, które należy podłączyć do źródła prądu oraz laktatory bezprzewodowe zasilane akumulatorowo lub na baterie,
  • dodatkowe funkcje – jakie one dokładnie będą zależne jest od producenta oraz wybranego przez nas modelu laktatora elektrycznego, do funkcji tych należy wyświetlacz wskazujący siłę ssania czy ilość cykli, a także zegar z budzikiem, który pozwoli nam na zaplanowanie następnego odciągania pokarmu i nas o tym powiadomi,
  • dodatkowe akcesoria – wśród przedmiotów dołączanych do laktatorów elektrycznych spotkać możemy nakładki masujące, wkładki laktacyjne, podstawki pod laktator oraz sterylizator do laktatora bądź butelek.

Zainteresujmy się również, czy wybrany przez nas laktator wyposażony jest części zapasowe, które pozwolą nam na dłuższe korzystanie z urządzenia bez dokupowania czegokolwiek.

Czy ilość cykli ma znaczenie?

Ilość cykli to inaczej ilość ruchów ssących na minutę. Najlepiej sprawdzają się laktatory, które mają możliwość regulowania prędkości lub imitują odruchy ssące niemowlęcia. W innym przypadku warto zastosować się do pewnych wytycznych.

Jeśli ilość cykli jest mniejsza niż 30 na minutę to może to wywołać dyskomfort, a nawet lekki ból piersi. Prędkość od 30 do 35 cykli sprawdzi się kobietom, które laktatora zamierzają używać okazjonalnie. Z kolei w przypadku kobiet pragnących używać laktatora elektrycznego na co dzień prędkość powinna wynosić od 35 do 60 cykli na minutę.

laktator elektryczny - ciazaicalareszta.pl
Czy laktator elektryczny kupić dopiero po porodzie? Zobacz kiedy najlepiej zakupić odpowiedni laktator.

Jaki czas jest najlepszy na zakup laktatora elektrycznego?

Chociaż większość osób sądzi, że najlepiej tego rodzaju zakup zrobić dopiero po porodzie to prawda wygląda nieco inaczej. Zakupu laktatora lepiej nie odwlekać w czasie i zakupić go na przełomie 8 i 9 miesiąca ciąży. Jest to moment, w którym piersi przestają rosnąć, dzięki czemu możemy dobrać lejek odpowiedni dla nas.

Za wcześniejszym zakupem laktatora elektrycznego przemawia również możliwość wcześniejszego porodu bądź przeprowadzenia cesarskiego cięcia, które unieruchomi nas na pewien czas i pozbawi możliwości dokonania wyboru laktatora, a w tek kwestii lepiej nie polegać na innych osobach.

Jak dbać o laktator elektryczny?

Utrzymywanie odpowiedniej higieny urządzenia zaczyna się już w momencie przygotowywania laktatora do jego pierwszego użycia. Laktator powinien zostać wyparzony, aby pozbyć się bakterii.

Najczęściej laktatory można bez problemu rozłożyć na części, a następnie dokładnie oczyścić. Robimy to przy pomocy delikatnego płynu do naczyń, a następnie opłukujemy urządzenie i pozostawiamy je do wyschnięcia.

Jednak wyparzenie laktatora nie jest jednorazowym zachowaniem. Powinniśmy to robić regularnie po każdym jego użyciu. W celu oczyszczenia laktatora z bakterii możemy posłużyć się specjalnym sterylizatorem, jeśli mamy takie urządzenie do dyspozycji. Ponadto, przed używaniem laktatora umyjmy dokładnie ręce, aby nie dopuścić do przedostania się zarazków do mleka.

Niektórzy producenci konstruują laktatory w taki sposób, aby umożliwić ich mycie w zmywarce. Pozwoli to na jednoczesne umycie laktatora i jego zdezynfekowanie ze względu na możliwe wysokie ustawienia temperatury zmywarki.

Jakie są wady laktatorów automatycznych?

Laktatory elektryczne potrafią pracować dosyć głośno, co jest szczególnie łatwe do zauważenia w przypadku ustawienia większej prędkości ssania. Dla większości osób dźwięk ten nie będzie stanowił problemów. Niestety, część osób może odebrać to jako uciążliwy dla nich hałas.

Zalety laktatorów elektrycznych

Laktatory elektryczne posiadają wręcz niebywale dużo zalet. Skupimy się jednak na tych najważniejszych oraz najłatwiejszych do dostrzeżenia atutach.

Laktatory elektryczne nie wymagają do odciągania pokarmu wysiłku ze strony karmiących mam. Nie musimy też używać najmniejszej nawet siły do odsysania pokarmu, ponieważ urządzenie robi wszystko za nas. Dodatkowo, istnieje też możliwość odciągania mleka z obu piersi na raz.

Laktator elektryczny, w przeciwieństwie do laktatora ręcznego zapobiega problemowi jakim jest powstawanie zastojów mlecznych. Korzyściami wynikającymi z użytkowania tego rodzaju laktatora jest także przyniesienie ulgi jaką odczujemy w przypadku nadmiaru pokarmu, posiadania wklęsłej brodawki czy nie opróżniania piersi przez dziecko do końca.

laktator elektryczny - ciazaicalareszta.pl
Jakie zdanie o laktatorach elektrycznych mają karmiące mamy?

Opinie

Najlepszą opinią oraz powodzeniem cieszą się laktatory elektryczne bezprzewodowe. Jednocześnie, są one uważane również za urządzenia bezpieczniejsze ze względu na brak podłączenia do źródła prądu.

Natomiast najlepszymi z najlepszych są laktatory podwójne dwufazowe, które umożliwiają odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie, a przy tym naśladują sposób picia mleka przez dziecko. Dużym atutem, na który zwracało uwagę wiele mam jest fakt, że odciąganie mleka z dwóch piersi na raz pozwala skrócić cały proces.

Laktatory elektryczne są urządzeniami godnymi polecenia i niezwykle poszukiwanymi, ponieważ nie wymagają one naszej pracy. Wszystko dzieje się samo, a my w tym czasie możemy pozwolić sobie na parę minut wytchnienia.

Producenci

Laktatory elektryczne produkują firmy takie jak Abakus Baby, Akuku, Ameda, Ardo, BabyOno, Berdsen, Beurer, Bremed, Canpol, Chicco, La Millou, Lakta, Lansinoh, Lionelo,  Lovi, Mam, Medela, MyCarol, Nuby, Nuk, Only for Baby, Philips, Simed, SisiBaby, Tommee Tippee, Yoomi czy Zopa.

Ceny

Ceny laktatorów elektrycznych zależą od wielu czynników. Porównując ze sobą ceny musimy wziąć pod uwagę między innymi to, czy mamy do czynienia z laktatorem pojedynczym czy podwójnym oraz moc i prędkość ssania. Koszt elektrycznych laktatorów pojedynczych (jednofazowych) waha się od około 40 do około 600 złotych. Z kolei laktatory dwufazowe, czyli podwójne kosztują od około 110 do około 1000 złotych.

Koniecznie obejrzyjcie poniższe porównanie i test dwóch rodzajów laktatorów, elektrycznego i ręcznego:

Co sądzicie o laktatorach elektrycznych? Uważacie, że lepsze są laktatory jedno- czy dwufazowe?

Piszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *