Wkładki laktacyjne – jak wybrać najlepsze i najbardziej chłonne?

Wkładki laktacyjne należą do rzeczy przydatnych dla niemal wszystkich mam. Korzystanie z nich jest wskazane nie tylko w przypadku karmienia piersią, ale nawet przed urodzeniem dziecka.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są rodzaje wkładek laktacyjnych, w jaki sposób je zakładać oraz jak wybrać najlepsze dla nas i naszych piersi, to czytajcie dalej.

Czym są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne mają za zadanie chronić ubranie przed skutkami laktacji, jak również zapewniać komfort karmiącej mamie w trakcie codziennych czynności. Nosząc odpowiednie wkładki laktacyjne unikniemy sytuacji, w których wydzielany pokarm staje się widoczny nie tylko dla nas, ale również dla reszty świata, co może okazać się szczególnie kłopotliwe, gdy należymy do kobiet aktywnych zawodowo.

Wkładki laktacyjne - ciazaicalareszta.pl
Czym kierować się przy wyborze wkładek laktacyjnych?

Wkładki jednorazowe

Wkładki laktacyjne jednorazowe są najczęściej wybierane przez mamy. Wynika to nie tylko z łatwej dostępności tego rodzaju wkładek, ale również ich wygody. Nie musimy również pamiętać o torebkach foliowych, w których musimy przetransportować wkładkę do domu. Wystarczy jedynie wyrzucić zużytą wkładkę do kosza na śmieci.

Wkładki jednorazowe są najczęściej wytwarzane z bawełny. Czasem stosowane są również dodatki mające złagodzić ewentualne podrażnienia brodawki. Do tego celu dość często wykorzystywany jest wyciąg z aloesu.

Wkładki wielorazowe

Wkładki laktacyjne wielorazowe należą do znacznie mniej popularnych niż ich jednorazowi pobratymcy. Jednak nie należy im odmawiać swojej skuteczności, a przede wszystkim, większej oszczędności pieniędzy w porównaniu do wkładek jednorazowych.

Kiedy wkładki laktacyjne są potrzebne?

U dość sporego grona kobiet do pierwszych wycieków mleka z piersi dochodzi jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto, więc już wtedy mieć do dyspozycji wkładki laktacyjne.

Jednak do wycieków pokarmu nie zawsze dochodzi w losowych sytuacjach. Wśród czynników sprzyjających wyciekaniu mleka z piersi znajdują się między innymi:

  • końcowy etap ciąży,
  • pierwsze dni po urodzeniu dziecka,
  • dłuższe przerwy między karmieniami,
  • sen.

Czym kierować się przy wyborze wkładek laktacyjnych?

Kupując wkładki laktacyjne warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj wkładek – do wyboru mamy wkładki wielorazowe oraz jednorazowe,
  • stopień chłonności – największą chłonnością cechują się grube jednorazowe wkładki laktacyjne,
  • grubość wkładek – ma bezpośredni wpływ na ich chłonność, im grubsze wkładki, tym większa ich chłonność,
  • materiał z jakiego zrobiono wkładkę – wkładki jednorazowe robione są z bawełny, wkładki wielorazowe również wykonuje się z materiałów naturalnych, jednak tutaj oprócz bawełny możemy spotkać również bambus czy wełnę,
  • rozmiar wkładek laktacyjnych – ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania wkładek, niedopasowana wkładka będzie niewygodna, może ona wtedy przeciekać, przesuwać się czy wystawać poza bieliznę.

Ponadto, znaczenie ma także ilość kleju znajdująca się na wkładce. Jednak o tym możemy dowiedzieć się dopiero w domu po rozpakowaniu przez nas zakupionych wkładek. I co najważniejsze, zwracajmy uwagę na rozmiar naszych piersi oraz potrzeby, czyli między innymi intensywność wycieku mleka.

Jak zakładać wkładki laktacyjne?

Wkładkę laktacyjną należy założyć już po nałożeniu stanika. Następnie ściągamy jedno ramiączko, a wkładkę umieszczamy na piersi w taki sposób, aby cała brodawka była dokładnie zakryta. Kolejnym krokiem jest ponowne naciągnięcie ramiączka od biustonosza. W razie konieczności możemy delikatnie docisnąć miseczkę biustonosza, aby wkładka dokładnie przyczepiła się do miseczki.

W przypadku odczuwania jakichkolwiek podrażnień sutka, przed założeniem wkładki laktacyjnej należy posmarować brodawkę kremem z lanoliną bądź innym stosowanym przez nas w celu ukojenia podrażnień, preparatem.

Wkładki laktacyjne - ciazaicalareszta.pl
Jak wybrać odpowiednie dla nas wkładki laktacyjne?

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Tuż po porodzie najbardziej przydatne będą grubsze i jednocześnie najbardziej chłonne. To właśnie w pierwszych dniach po narodzinach dziecka dochodzi do wzmożonej produkcji mleka, co może skutkować mokrymi plamami na ubraniu.

Stopniowo, wraz z upływem czasu oraz zmniejszaniem się skali wycieków możemy zamienić grube wkładki laktacyjne na cienkie, które będą stanowiły już bardziej zastosowanie profilaktyczne.

Gdzie można kupić wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne kupimy bez trudu w większości drogerii kosmetycznych, sklepach medycznych oraz oferujących akcesoria dla niemowląt, zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet.

Opinie

Wkładki laktacyjne to rzecz obowiązkowa dla większości mam. I to nie tylko w czasie karmienia piersią ale również przed porodem, gdy z piersi może wyciekać pierwsze mleko, czyli tzw. siara.

Warto jednak zwracać uwagę na wcześniej wymienione aspekty oraz prowadzony przez nas tryb życia, aby być w pełni zadowoloną z tego rodzaju wkładek.

Producenci

Wśród producentów wkładek laktacyjnych możemy znaleźć takie firmy jak Chicco, Lovi, BabyOno, Lansinoh, Akuku, Canpol babies, Medela, Avent, Life Baby’s, Bella, Bocioland, Pupus, Soft Moon, Curve czy Babylove.

Ceny

Koszt wkładek laktacyjnych zależy od ich rodzaju, materiału z jakiego zostały zrobione  oraz ilości sztuk w opakowaniu. Cena wkładek jednorazowych waha się od około 5 do 60 złotych. Z kolei wkładki wielorazowe to koszt od 10 do 80 złotych.

O wkładkach laktacyjnych możecie posłuchać również w poniższym filmiku:

Wkładki laktacyjne jedno- czy wielorazowe? Które uważacie za bardziej praktyczne?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *