Wyprawka dla noworodka – czego będziemy potrzebować?

Wyprawka dla noworodka to wyzwanie dla rodziców. Szczególnie dla tych, którzy będą nowi w tej roli. Sam fakt ilości rzeczy potrzebnych dziecku potrafi przytłoczyć o wywołać chaos w głownie początkujących rodziców.

Dodatkowo, gdy zostajemy rodzicami po raz pierwszy to często zastanawiamy się co jest naprawdę potrzebne, a co stanowi rzecz opcjonalną i niekonieczną do kupowania.

Często też trudno przewidzieć co bardziej nam się przyda i czego powinniśmy przewidzieć większą liczbę sztuk w trakcie robienia zakupów. Z tego względu, na sam początek warto zakupić pojedyncze sztuki rzeczy, których przydatności nie jesteśmy jeszcze pewni i zobaczyć w praktyce z czego będziemy korzystać przy opiece nad noworodkiem, a w późniejszym czasie, niemowlakiem.

Z myślą o początkujących rodzicach opracowaliśmy listę przydatnych naszym zdaniem rzeczy, które każdy rodzic powinien chociaż wypróbować.

Czytajcie dalej.

wyprawka dla noworodka - ciazaicalareszta.pl
Jakie rzeczy kupić kompletując wyprawkę dla noworodka?

Kiedy najlepiej zacząć kompletować wyprawkę?

Ze względu na kolorystykę rzeczy z robieniem zakupów pod wyprawkę najlepiej poczekać do momentu określenia płci. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ równie dobrze możemy kupować rzeczy w neutralnych kolorach jak zielenie czy żółcie.

Pewnym jest, że kompletowania wyprawki nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Najlepszym momentem do przygotowania jej jest początek ostatniego trymestru lub końcówka drugiego.

Jakie ubranka mogą się przydać?

Noworodkom, jak wszystkim potrzebne są odpowiednie ubranka. Jednak nie warto kupować ich nadto. Powszechnie wiadomo, że dzieci szybko rosną i równie szybko wyrastają z zakupionych ubrań. Dodatkowo, należy pamiętać, że ubranka dla noworodków mają rozmiar 56 i 62.

Chociaż nie należy kupować ubranek z nadmiarem to i tak warto mieć ich większą ilość. Mówimy to ze względu na możliwość zabrudzenia rzeczy. W tym wypadku jest to również kwestia nieco indywidualna, ponieważ jednym dzieciom może się bardziej i częściej ulewać, a innym mniej.

Ogólnie rzecz ujmując potrzebować będziemy po kilka sztuk body, pajacyków i śpioszków. Przydać mogą się również skarpetki dla noworodka.

Jeśli maluch urodził się zimą, jesienią lub wiosną to pamiętajmy o zakupie odpowiednich ubranek dla tej pory roku, jak czapeczka kurteczka, rękawiczki czy kombinezon. Wybierając ubrania dla dziecka stawiajmy na materiały naturalne, na przykład bawełnę.

Rzeczy niezbędne do higieny noworodka

Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na korzystanie z pieluch tetrowych czy jednorazowych pampersów warto zakupić i jedne i drugie. Pieluchy jednorazowe przydadzą się poza domem, a tetrowe mogą służyć za delikatną dla skóry ściereczkę.

Jeśli zamierzamy korzystać głównie z pieluch wielorazowych to należy zakupić ich około 50 sztuk. W przypadku korzystania jedynie od czasu do czasu wystarczy ich maksymalnie 10. W szpitalu, a nawet w domu przydatne będą jednorazowe podkłady do przewijania noworodka. Pozwolą one zaoszczędzić czas poprzez ograniczenie sprzątania po przewijaniu do minimum.

Oprócz tego potrzebny będzie delikatny płyn lub olejek do kąpieli, kremy nawilżające, nożyczki do paznokci, szczotka z miękkiego włosia, chusteczki nawilżane, ręczniki, sól fizjologiczna, gruszka oraz wanienka. Opcjonalnie możemy zdecydować się na termometr do mierzenia temperatury wody. Zdarza się, że niektóre wanienki mają go już wmontowanego lub wskazują temperaturę w inny sposób, na przykład poprzez zmianę koloru naklejki na dnie wanienki.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji sprawdzajmy, czy są one przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Upewnijmy się także, że produkty te są bezpieczne dla dziecka i posiadają odpowiednie atesty, między innymi atest Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

wyprawka dla noworodka - ciazaicalareszta.pl
Zobacz jakie rzeczy są niezbędne do opieki nad noworodkiem.

W co zaopatrzyć pokój dziecka?

Wyprawka dla noworodka to również odpowiednie przygotowanie pokoju dziecka lub miejsca w naszej sypialni w taki sposób, aby zapewnić mu odpowiedni komfort. Aby tak się stało musimy zakupić łóżeczko, które zapewni wygodę i bezpieczeństwo dziecko oraz komfort rodzicom w trakcie opiekowania się maleństwem. To czy wybierzemy łóżeczko dostawne, turystyczne czy tradycyjne z drewnianymi szczebelkami zależy wyłącznie od nas i ilości miejsca jaką dysponujemy.

Jednak łóżeczko to nie wszystko. Istotną rolę pełni również pościel. Noworodków oraz niemowląt nie należy układać na poduszce, więc ten zakup można całkowicie pominąć. Warto jednak zainwestować w osłonkę na ściany łóżeczka (pod warunkiem, że posiada ono szczebelki). Koniecznym zakupem jest materac dostosowany do łóżeczka oraz kołderka lub rożek. Dodatkowo warto zakupić cienki kocyk na cieplejsze dni.

Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Mowa o niani elektronicznej. Ilość opcji jaką możemy spotkać na rynku jest zdumiewająca. Godną zainteresowania jest niania elektroniczna z monitorem oddechu.

Rzeczy do karmienia

To w jaki sposób będzie karmione Wasze dziecko to kwestia indywidualna. Nie zawsze zależna wyłącznie od naszych chęci, ale również od stanu zdrowia czy ilości produkowanego pokarmu. Niestety, przyznać trzeba, że dla większości dzieci picie mleka matki to rozwiązanie dla nich najlepsze. W końcu natura wie najlepiej.

Dlaczego wspomnieliśmy o karmieniu?

Ponieważ zakup produktów potrzebnych maleństwu, ale i przyszłej mamie zależny jest w dużej mierze od sposobu karmienia dziecka.

W przypadku karmienia piersią przydatny będzie biustonosz z odpinanymi lub odsuwanymi miseczkami umożliwiającymi karmienie dziecka. Opcjonalnie można zdecydować się jeszcze na zakup poduszki do karmienia.

Jeśli podajemy dziecku mleko przy pomocy butelki to oczywistym jest jej zakup. Warto zaopatrzyć się w 2 lub 3 butelki, smoczek, a także sterylizator.

W obu przypadkach jednakowo może przydać się laktator elektryczny lub ręczny oraz wkładki laktacyjne. Jeśli karmienie dziecka butelką nie wynika z braku pokarmu to odciąganie jego nadmiaru okaże się zbawienne dla obu kobiet.

wyprawka dla noworodka - ciazaicalareszta.pl
Zobacz czego potrzebuje przyszła mama.

Jakie rzeczy przydadzą się na spacerze?

Chociaż w kwestii spacerów z noworodkiem warto zachować ostrożność to nie oznacza to, że nie mamy być jeszcze przygotowani na taką ewentualność. Poza tym, dziecko ze szpitala do domu musi przebyć drogę w bezpiecznych dla niego warunkach.

Najważniejszym wyborem w kwestii spacerów jest dobór odpowiedniego wózka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków dziecięcych, między innymi wózki wielofunkcyjne. To od wyboru tego przedmiotu zależy czy będziemy zmuszeni dokupywać oddzielnie fotelik czy nosidełko.

Jeśli zdecydujemy się na wózek 3w1 lub 4w1 to będzie on kosztem jednorazowym i w przyszłości nie będziemy musieli już kupować dodatkowo spacerówki, nosidełka, torby do wózka bądź fotelika samochodowego, ponieważ wszystkie te rzeczy znajdziemy w wózku wielofunkcyjnym.

Co dla mamy?

Wyprawka skupia się głównie na nowonarodzonym członku rodziny, jednak nie tylko maleństwo potrzebuje nowych rzeczy. Kompletując wyprawkę nie należy zapominać o przyszłej mamie. Wspominaliśmy już o części z nich wcześniej, gdy poruszyliśmy kwestię rzeczy potrzebnych do karmienia noworodka.

Jednak do wyprawki dla mamy warto dodać jeszcze koszulę nocną oraz bieliznę, która umożliwi karmienie maleństwa, jeśli zdecydowaliśmy się karmić je piersią. W przypadku karmienia z butelki, specjalna odzież może ułatwić nam odciąganie pokarmu. Ponadto, przydadzą się hipoalergiczne i delikatne kosmetyki do kąpieli, inne rzeczy higieniczne oraz specjalna, przewiewna bielizna dla kobiet po porodzie.

O jakich rzeczach Waszym zdaniem nie można zapomnieć kompletując wyprawkę dla noworodka?

Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami 🙂

1 myśl na “Wyprawka dla noworodka – czego będziemy potrzebować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *